Perły Rumunii 7 dni

 PERŁY RUMUNII      

     Siedmiogród i Wołoszczyzna

Program


1.dzień – wyjazd z ... o godzinie ... Przejazd tranzytowy przez Słowację i Węgry. Przyjazd do Oradei w późnych godzinach popołudniowych /różnica czasu + 1 godzina/. Zwiedzanie Oradei - spacer po przepięknej secesyjnej starówce z dopiero co odrestaurowanym Placem Zjednoczenia: prawosławna Cerkiew pod Księżycem, kościół św. Władysława, Pałac Biskupów Greckokatolickich, Pałac ”Czarny Orzeł”, Synagoga Neologów, kościół kalwiński i ruteńska cerkiew unicka. Spacer deptakiem Calea Republicii z pięknymi zabytkowymi kamienicami i gmachami. Następnie największa barokowa budowla Siedmiogrodu – Katedra, Korytarz Armat i in. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Oradei.

  2.dzień – po śniadaniu przejazd do Alba Iulia i zwiedzanie Cytadeli /najwspanialsze założenie militarne w typie Vaubenowskim – doskonale zachowane/ w dawnej stolicy Siedmiogrodu: Katedra św. Michała /sarkofag królowej Izabeli Jagiellonki – siostry Zygmunta Augusta, królowej Węgier/, pomnik Michała Walecznego, Sobór Koronacyjny i Pałac Książęcy, Pałac Biskupi, Sala Zjednoczenia. Spacer. W późnych godzinach popołudniowych przyjazd do Sybina i zwiedzanie przepięknej Starówki: średniowieczne zabytki Górnego i Dolnego Miasta: wieża ratuszowa, kościół Jezuitów, kościół ewangelicki, pałace, Most Kłamców, Pasaż Schodów i spacer malowniczymi zaułkami, baszty i pozostałości murów miejskich. Sybin jest najpiękniejszym średniowiecznym miastem Transylwanii. Związany m. in. z postacią Jozefa Bema. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Sibiu/okolicy.

 3.dzień – po śniadaniu przejazd przepiekną trasą wzdłuż przełomu rzeki Aluty przez Góry Fogarskie do Bukaresztu. Po drodze zwiedzanie jednego z najstarszych /XIV wiek/ i najważniejszych rumuńskich prawosławnych monastyrów – Cozia. W godzinach popołudniowych przyjazd do do Bukaresztu, niegdyś określanego „Paryżem Wschodu” i zwiedzanie najciekawszych zabytków stolicy: Parlament – największa budowla w Europie i druga na świecie oraz inne socrealistyczne „osiągnięcia” systematyzacji: Piata i Bulevardul Unirii, tzw. bukaresztańskie Pola Elizejskie, secesyjne budowle i XIX wieczne pałace, zabytkowe cerkwie, Wzgórze Patriarchalne, najsłynniejsze ulice: Calea Victoriei i Lipscani, Zajazd Manuka. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

 4.dzień – po śniadaniu przejazd przez Targoviste - historyczna stolica Wołoszczyzny, gdzie 25 grudnia 1989 zostali rozstrzelani dyktator Nicolae Ceaușescu i jego żona Elena (pełniąca funkcje wicepremiera). Spacer po miasteczku: monumentalne ruiny XIV wiecznego pałacu hospodarów, wzniesiona w XV wieku na polecenie Włada Palownika wolno stojąca Wieża Zachodu Słońca, prawosławny sobór katedralny Wniebowstąpienia Pańskiego, XVI wieczny monaster Stelea oraz zabytkowy budynek ratusza. Następnie przejazd w pobliżu górującego nad okolicą zamku chłopskiego w Raşnovie do Bran – zwiedzanie słynnego Zamku Drakuli i czas wolny na zakup regionalnych pamiątek i produktów. Przejazd przez oddzielającą Karpaty Wschodnie od Karpat Południowych Przełęcz Predeal do Sinaia – najpopularniejszy górski kurort: wakacyjne zamki królewskie Karola I – Peleş i Pelişor usytuowane w bajkowej scenerii – przywołujące na myśl Bawarię lub baśnie Braci Grimm oraz wspaniały Manastyr Prawosławny. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Sinaia, Brasov lub kurorcie Poiana Brasov.

5.dzień
– po śniadaniu zwiedzanie Braszowa /jedno z najpiękniejszych, otoczonych wysokimi szczytami górskimi, miast Rumunii/ i zwiedzanie zabytkowej starówki: rynek z ratuszem, sukiennice, Czarny Kościół /kolekcja kobierców i słynne organy/, kościoły i cerkwie różnych wyznań, pozostałości murów obronnych z Bramą Schei – symbolicznym końcem łacińskiej Europy, Strada Sfori – najwęższa europejska uliczka. W godzinach popołudniowych zwiedzanie jednego z najsłynniejszych saskich grodów kościelnych – Prejmer lub Harman. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu w okolicach Sybina lub Sighişoary. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja i nocleg.

6.dzień – po śniadaniu przejazd przez Mediaş /w którym to Stefan Batory zaprzysiągł pacta conventa wstępując na tron polski/ do Sighişoary – największa zamieszkana cytadela w Europie, wpisana na listę UNESCO. Zwiedzanie Górnego Miasta: Wieża Zegarowa, Dom Drakuli, Kościół Klasztorny, Kościół na Wzgórzu, cmentarz. Po drodze zobaczymy malownicze prastare wioski Saksonii Siedmiogrodzkiej. Przejazd przez Huedin /monumentalne pałace cygańskie/. W godzinach wieczornych przyjazd do Oradei. Dla chętnych wieczorny spacer po kolacji – Oradea Nocą. Nocleg.

 

7.dzień – po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i tranzytowy przejazd do Polski przez Rumunię, Węgry, Słowację. Zwiedzanie przepięknej Levoczy z doskonale zachowana starówką: średniowieczne mury obronne i bramy miejskie, ratusz i pręgież, zabytkowe kościoły i kamienice, Małi i Wielki Dom Żupny. Powrót do Krakowa w późnych godzinach wieczornych.

 

Cena zawiera:

  • przejazd komfortowym autokarem /WC, klima, cafe-barek, DVD/

  • opłaty drogowe i parkingowe

  • 6 noclegów w hotelach 2**+/3*** /pokoje 2,3 os. z łazienkami/

  • 6 śniadań i 6 obiadokolacji

  • opiekę doświadczonego pilota – przewodnika

  • ubezpieczenie Signal Iduna KL 15.000,00 Euro ( w tym choroby przewlekłe ) , NNW 15.000,00 pln , bagaż 800 pln

  • podatek VAT

  • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny 10,00 pln