Rumunia

 

Perły Rumunii, Bukowina i Maramuresz, Klasztory, 7 dni

 

1.dzień
wyjazd zPolski o godzinie 7.00 – miejsce podstawienia autokaru do ustalenia. Przejazd przez Słowację i Węgry. ZwiedzanieOradei - spacer po przepięknej secesyjnej starówce: prawosławna Cerkiew pod Księżycem, kościół św. Władysława, Pałac Biskupów Greckokatolickich, Pałac ”Czarny Orzeł”, Synagoga Neologów, kościół kalwiński i ruteńska cerkiew unicka.. Następnie największa barokowa budowla Siedmiogrodu – Katedra, Korytarz Armat i in. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w Oradei.

 2.dzień
po śniadaniu przejazd do Cluj Nappoca – rodzinnego miasta króla Macieja Korwina i „mózgu Transylwanii” – miasta nauki i sztuki. W programie zwiedzania: Rynek z zabytkowymi kamienicami, Kościół Milenijny, Katedra św. Michała, Liceum Stefana Batorego, Synagoga Neologów, Katedra Prawosławna, kościoły luterańskie i kalwińskie, statua cesarzowej Karoliny, dom rodzinny króla Macieja Korwina. W godzinach popołudniowych przejazd do Bystrzycy Siedmiogrodzkiej na obiadokolację i nocleg.

 3.dzień
po śniadaniu zwiedzanie Bystrzycy: cerkiew prawosławna z XII wieku, ruiny średniowiecznej twierdzy, kościół ewangelicki, zabytkowe domy, następnie przejazd do Suczawy - niegdyś stolicy Mołdawii Górnej. Spacer po mieście gdzie przeplata się nowoczesność, secesja i średniowiecze. Zobaczymy imponujące ruiny zamku-rezydencji hospodarów mołdawskich, skansen, liczne cerkwie, klasztor Zamca i klasztor św. Jana Nowego - patrona Bukowiny. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu.

 4.dzień 
po śniadaniu kontynuujemy poznawanie Bukowiny. Zwiedzimy monastyr Voronet (lista UNESCO) z doskonale zachowanymi freskami i najstarszy monastyr Bukowiny - Humor (lista UNESCO) z charakterystyczną dzwonnicą - wieżą obronną. Następnie odwiedzimy polskie wioski np: Polanę Mikuli, Kaczyce , z największym sanktuarium maryjnym Rumunii (Czarna Madonna Kaczycka). Na koniec udamy się do Arbore by obejrzeć XVI w. cerkiew św. Jana Chrzciciela (lista UNESCO). Powrót do Suczawy. Obiadokolacja i nocleg.

 5.dzień 
Wczesne śniadanie. Kontynuujemy poznawanie „malowanych klasztorów". Krótki postój w pierwszej stolicy hospodarstwa - Radowcach. Obejrzenie cerkwi św. Mikołaja (najstarsza na Bukowinie). Zwiedzenie obronnego monastyru Suczewica i Moldovicy (oba na liście UNESCO). Przejazd przez otoczone górami miasteczko Campulung z interesującym XVI wiecznym klasztorem. Doliną Bystricy pomiędzy Alpami Rodniańskimi i Marmaroszem dojeżdżamy do Przełęcz Prislop (wspaniałe panoramy górskie). Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu lub pensjonacie.

 6.dzień 
Poznajemy Maramuresz. Odwiedzamy malownicze, górskie miejscowości: Moisei, Bogdan Vodę - z oryginalną drewnianą cerkwią św.Mikołaja z XVIIIw, Ieud - z najstarszą cerkwią regionu Maramures (lista UNESCO), Byrsanę - z prawosławnym kompleksem klasztornym, będącym najważniejszym miejscem pielgrzymkowym regionu (lista UNESCO). W Sapancie obejrzymy niezwykły „wesoły cmentarz". W miarę możliwości czasowych krótkie postoje przy unikalnych drewnianych cerkwiach w: Deseszti (św. Paraskiewy), Surdesti (św. Archaniołów) i Plopisz (wszystkie wpisane na listy zabytków UNESCO). Nocleg w malowniczym miasteczku Baia Mare.

 7.dzień 
Rano spacer średniowiecznej starówce i przyjazd do Satu Mare . Ostatnie zakupy. Obejrzenie ciekawej secesyjnej zabudowy, wizyta w katedrze. Przejazd do Polski przez Węgry i Słowację. Zakończenie imprezy w Polsce w późnych godzinach wieczornych.

 

Cena zawiera:

 * 6 noclegów w hotelach**+, *** /pokoje 2 os. z łazienkami/ 
* 6 śniadań i 6 obiadokolacji 
* opiekę pilota – przewodnika 
* bilety wstępu do wybranych obiektów - razem ok. 100 zł/os 
* ubezpieczenie KL, NNW, bagaż 
* taksę klimatyczną i podatek VAT
*turystyczny fundusz gwarancyjny

 Cena nie zawiera:
Miejscowych przewodników na życzenie grupy - koszt dodatkowy około 15 Euro/os

 OFERTA JEST SKIEROWANA DLA GRUP 
CENA PROGRAMU ORAZ TERMIN IMPREZY BĘDĄ UZGODNIONE 
INDYWIDUALNIE W ODPOWIEDZI NA PAŃSTWA ZAPYTANIE

 

 Program ma charakter ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie. 
Pilot – przewodnik nie oprowadza po wnętrzach zwiedzanych obiektów.